Felinoterapia

Na czym polega?

Felinoterapia jest jedną z form animaloterapii z udziałem kota. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa Felis (kot) oraz greckiego therapeia (opieka, leczenie). Koty to przesympatyczne zwierzęta domowe, które przysparzają swoim właścicielom wiele radości. Kontakty z kotem są też wykorzystywane w leczeniu wielu chorób. Kot stanowi pomost, po którym terapeuta dociera do osoby potrzebującej i nawiązuje z nią kontakt.

Felionoterapia opiera się na założeniu, że kontakt ze zwierzęciem przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka, dzięki czemu zwiększają się czynności poznawcze i polisensoryczne pacjenta. Jest to terapia, która przełamuje wszelkiego rodzaju ograniczenia, ułatwia komunikację, rozwija zdolność okazywania uczuć i emocji, zmniejsza poczucie samotności. To także zabawa, edukacja i aktywizacja wspierana udziałem mruczącego terapeuty. Chwile spędzane z kotem emanują ciepłem miękkiego futra, spokojnym mruczeniem, a muśnięcie łapką niespodziewanie potrafi zmienić nasze widzenie świata. Jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu tylko kota na kolanach. Sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie. Zwierzęta odgrywają także wielką rolę integracyjną. Wszędobylski kot staje się obiektem zainteresowania nawet największych milczków i odludków, tematem rozmów i troski większości pacjentów.

W przeciwieństwie do psów kot do felinoterapii nie potrzebuje tresury. Wystarczy jak zachowuje się w swój naturalny sposób. Kontakty z kotem wspaniale rozwijają wrażliwość u dzieci, uczą empatii. Dziecko w naturalny sposób rozpoznaje sygnały wysyłane przez zwierzę i reaguje na nie, często okazuje uczucia. Kot wspaniale uczy jak doświadczać otoczenie, motywuje je do cierpliwości i samokontroli. Fizyczny kontakt z kotem (głaskanie, przytulanie) stymuluje organizm człowieka do wytwarzania endorfin, pobudza układ odpornościowy i odpręża.

Co ciekawe felinoterapia ma jeszcze jeden duży atut. Koty posiadają umiejętność znalezienia miejsca bólu na naszym ciele, przez co odnajdują je, kładą się na nim i dzięki sierści, która jest najonizowana ujemnie (chore miejsca są najonizowane dodatnio) neutralizują szkodliwy ból.

Dla kogo przeznaczone są zajęcia?

Felinoterapia jest w szczególności przeznaczona dla:

  • osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo,
  • dzieci ze spektrum autyzmu,
  • dzieci z zespołem Aspergera,
  • dzieci nadpobudliwych,
  • dzieci z zespołem Downa,
  • dzieci z zaburzeniami zachowania i emocji oraz z zaburzeniami lękowymi,
  • dzieci nieśmiałych i niedostosowanych społecznie,
  • ludzi dorosłych i seniorów.